הזרקת פלסטיק

המגוון הרחב של פתרונות ייצור שמציע מפעל המתכת של כפר מנחם (KMMW) כולל גם את מיומנותו בהזרקת פלסטיק. משנת 1996, עם הקמתה של חברת הבת מגלן, פיתחה כפר מנחם את מומחיותה גם בתחום הזרקת הפלסטיק.

למפעל מכונות הזרקת פלסטיק שנעות בגודלן בין 50  ל-500 טון, הן חדשניות ומסוגלות לייצר מגוון רחב של מוצרים בתצורות ובגדלים שונים, אשר מסופקים תמיד תוך עמידה בלוח הזמנים ובתקציב.

מפעל אחד, אינספור פתרונות

גישת ה"הכול תחת קורת גג אחת" באה לידי ביטוי גם ביכולותיה של כפר מנחם להכין בעצמה את כלי הייצור של מוצרי הפלסטיק. החל בעיצוב ובייצור, וכלה במשלוח – כפר מנחם מציע את כל שלבי הייצור של מוצרים איכותיים.

תהליכי עבודה אופטימליים שמיושמים בכל שלבי הייצור מבטיחים מזעור של העלויות ומקסום של היעילות, בלי להתפשר על איכות.

מהי הזרקת פלסטיק?

תהליך הזרקת פלסטיק כולל שלבים שונים ומאפשר ייצור תעשייתי של מוצרי פלסטיק במהירות ובאיכות גבוהה. הזרקת פלסטיק היא למעשה שיטה לייצור מוצרי פלסטיק על ידי הזרקה של חומר הגלם אל תבנית מוכנה מראש. שיטת היציקה לתבניות קיימת כבר אלפי שנים ומשמשת, בין השאר, ליציקת מתכות לדוגמא, אך יציקת הפלסטיק מורכבת יותר בגלל צמיגותו הרבה של הפלסטיק, המחייבת הפעלת לחץ רב במהלך התהליך, ולכן נדרשת לכך טכנולוגיה מורכבת יותר. הזרקת פלסטיק משמשת לייצור מוצרי פלסטיק רבים ושונים.

הכנת מוצרי פלסטיק בהזרקה מאפשרת ייצור מהיר ואיכותי גם כאשר מדובר במוצר מורכב. היכולת ליצור תבניות שונות ומורכבות ולייצר מוצר אחד המורכב מיחידות רבות מאפשרת חופש עיצובי רב ויוצרת מצב אידיאלי לייצור המוני.

תהליך הזרקת פלסטיק

הזרקת פלסטיק נעשית על ידי מכונות הזרקה הנבדלות זו מזו באופן פעולתן, בגודלן ובייעודן. תהליך ההזרקה כולל מחזור פעולה של חמישה שלבים מרכזיים:

 1. סגירת התבנית ונעילתה
  השלב הראשון הוא סגירה של התבניות לקראת הזרקת החומר לתוכן. פעולה הסגירה תהיה בדרך כלל הראשונה במחזור ההזרקה, מלבד בתבניות הכוללות מנועי שמן או בוכנות, בהם המנגנון חוזר למצב הראשוני לקראת מחזור ההזרקה הבא. לאחר הסגירה מתבצעת נעילה של שני חלקי התבנית, הכוללת לחץ חזק מאוד על שני החלקים.
 2. הזרקת חומר
  לאחר הנעילה מתחיל שלב ההזרקה, הכולל הזרקה של פלסטיק מותך אל חלל התבנית. יחידת ההזרקה מפעילה את בוכנת ההזרקה ומחדירה את החומר דרך הפתח המיועד לכך עד למילויו. אופי הזרימה מושפע מהטמפרטורה של הפלסטיק הנוזלי, מהלחץ המופעל על התבנית וקצב הזרימה, שחייב להיות מנוטר כל הזמן כדי לא לגרום להתפרקות הפולימרים בנוזל הצמידי בגלל מהירות גבוהה מדי של הזרמה.
 3. קירור ומילוי מחדש
  לאחר מילוי החלל מתבצע קירור המוצר. המוצר נמצא בתוך התבנית, קופא ומקבל את צורתו הקבועה. שלב הקירור הוא השלב הארוך ביותר במחזור ההזרקה והוא משתנה בהתאם לטמפרטורה בה יכול החומר לעמוד מבלי להינזק. במקביל לקירור המוצר בתבנית מתבצע גם מילוי מחדש של תבניות ריקות לקראת מחזור ההזרקה הבא.
 4. פתיחה
  לאחר קפיאת המוצר משוחרר כוח הנעילה ונפתחת התבנית. בתבניות הכוללות מנוע או בוכנה מתבצעת לאחר הפתיחה גם פעולה הידראולית.
 5. חליצה
  השלב האחרון בתהליך הוא הוצאת המוצר מתוך התבנית. בתבנית מצויים זרקנים שתפקידם לחלץ את המוצר ממקומו –  זוהי מעין בוכנה המחלצת את המוצר בתנועה קדימה וחוזרת למקומה לאחר חילוצו. לאחר חזרתה של בוכנת החליצה למקומה יכולה המכונה להתחיל במחזור חדש באותן תבניות.